Tlačové správy
-
Zmeňme slovenské vysoké školstvo! (27.9.2021)
Združenie výskumne a technicky orientovaných univerzít V7 dnes vydalo výzvu „Zmeňme slovenské vysoké školstvo!“. Hlási sa v nej k potrebe radikálnych zmien vysokoškolského prostredia, k diverzifikácii vysokých škôl podľa celosvetovo akceptovaných kritérií, vrátane kritérií excelentnosti. Združenie, ktorého členom je aj STU, tiež žiada dôslednú zmenu financovania vysokých škôl podľa výsledkov objektivizovanej diverzity tvorivej činnosti.
Združenie V7 vyjadruje nádej, že spolu s úpravou kompetencií samosprávnych orgánov vysokých škôl rozumne posilňujúcich manažérske prvky riadenia z úrovne univerzity, budú kroky, ktoré navrhuje, silným impulzom ku kvalitatívnej zmene vysokoškolského prostredia na Slovensku so zachovaním nedotknuteľnej autonómie a akademickej samosprávy ako hlavných historických atribútov univerzít v zmysle humboldtizmu.
Slovenská verejnosť od vysokých škôl oprávnene očakáva líderstvo v oblasti vedy, výskumu, inovácií, no i vo vzdelanosti či v širšom kontexte kultúry spoločnosti ako takej. Uvedomujúc si našu zodpovednosť, predkladáme vlastnú predstavu nevyhnutných zmien v oblasti VŠ.
Vysokoškolské prostredie potrebuje radikálne zmeny, ku ktorým sa hlásime a budeme ich aktívnymi nositeľmi a presadzovateľmi. Sme presvedčení, že to, čo slovenské vysoké školstvo potrebuje predovšetkým, je akceptovanie toho, že nie všetky vysoké školy plnia a majú plniť rovnaké úlohy. Bez legislatívne ukotvenej diverzifikácie vysokých škôl podľa kritérií akceptovaných po celom svete bude prostredie slovenského vysokého školstva prekračovať na mieste tak, ako doteraz. Stanovme relevantné kritériá na vyčlenenie excelentných inštitúcií plniacich úlohy v národnom záujme – bez ohľadu na veľkosť či medzinárodný výtlak v oblasti výskumu existujú „spoločensky špecificky orientované“ vysoké školy plniace významnú úlohu v oblastiach síce minoritných, ale v spoločnosti nezastupiteľných. Takými sú najmä umelecké školy či špecificky zamerané kompaktné univerzity s prirodzene hegemónnym postavením vo svojej oblasti vzdelávania a výskumu.
Rovnako sme presvedčení, že jedinou cestou k objektívnej diverzifikácii slovenských vysokých škôl je ukotvenie relevantných kritérií excelentnosti, ale aj národných špecifík a spoločensky žiadaných zameraní. Ich plnenie vyhodnotí medzinárodná evaluácia tvorivej činnosti na podobných princípoch, na akých ju absolvovala Slovenská akadémia vied.
Požadujeme, aby ruka v ruke nasledovala dôsledná zmena financovania vysokých škôl podľa takej metodiky rozpisu štátnej dotácie na vysoké školstvo, ktorá bude ako vstupy uplatňovať práve výsledky objektivizovanej diverzity tvorivej činnosti. Jej súčasťou by mal byť balík určený výlučne pre excelentné pracoviská a pre pracoviská plniace nezastupiteľné úlohy národného významu v oblasti vedy, umenia či špecifických spoločenských činností a potrieb. Zároveň by sa malo upraviť aj financovanie „edukatívne“ zameraných vysokých škôl s dôrazom na kvalitu. Práve edukatívne vysoké školy by mali plniť požiadavky aktuálnej spoločenskej objednávky z oblasti priemyslu či verejnej správy, kým špičkové výskumné univerzity by sa mali zamerať na medzinárodnú kompetitívnosť v oblasti vedy a techniky, plniac tak iné poslanie, ktoré od nich spoločnosť oprávnene očakáva, ako aj participovať na riešení tých najzložitejších úloh praxe.
V tejto súvislosti však dôrazne odmietame snahu niektorých súkromných vysokých škôl dosiahnuť (čo i len čiastočné) financovanie ich činnosti zo štátneho rozpočtu. Chápeme, že aj súkromné vysoké školy majú ambíciu poskytovať vzdelávanie pre rôzne ekonomicky zamerané skupiny obyvateľstva, avšak taktiež vnímame, že ich prvoradou snahou je per definitionem snaha o dosiahnutie zisku pre svojich majiteľov. Nevidíme v ponuke súkromných škôl také zamerania štúdia, ktoré nedokážu zabezpečiť verejné, resp. štátne vysoké školy na lepšej úrovni.
Vyjadrujeme nádej, že spolu s úpravou kompetencií samosprávnych orgánov vysokých škôl rozumne posilňujúcich manažérske prvky riadenia z úrovne univerzity, budú nami navrhované kroky silným impulzom ku kvalitatívnej zmene nášho vysokoškolského prostredia so zachovaním nedotknuteľnej autonómie a akademickej samosprávy ako hlavných historických atribútov univerzít v zmysle humboldtizmu.
Sme pripravení ísť iniciatívne príkladom pri dosahovaní nastolených cieľov a vyzývame rezortné ministerstvo, a vzhľadom na celospoločenský význam tejto témy aj vládu Slovenskej republiky a premiéra Slovenskej republiky, aby nám pomohli naplniť našu úprimnú snahu o zmeny v slovenskom vysokom školstve.
-
Úder pod pás slovenskej vede a priemyslu (20.1.2021)
Spoločné vyhlásenie pod týmto titulom vydali Združenie V7 výskumne a technicky orientovaných univerzít Slovenskej republiky a Slovenská akadémia vied. Je to reakcia na rozhodnutie Výskumnej agentúry zrušiť dve výzvy na podporu výskumu a inovácií. Toto rozhodnutie znamená, že projekty z výziev „Digitálne Slovensko a kreatívny priemysel“ a „Priemysel pre 21. storočie“ prídu celkovo o 313 miliónov eur. Pod vyhlásenie sa podpísalo všetkých sedem rektorov spomínaných univerzít a predseda SAV.
Združenie V7 výskumných a technických univerzít Slovenskej republiky a Slovenskú akadémiu vied nepríjemne zaskočilo a sklamalo rozhodnutie Výskumnej agentúry zrušiť dve výzvy na podporu výskumu a inovácií. Projekty z výziev „Digitálne Slovensko a kreatívny priemysel“ a „Priemysel pre 21. storočie“ tak prídu celkovo o 313 miliónov eur.
Upozorňujeme, že nejde o prvé rozhodnutie, smerujúce k redukcii finančných prostriedkov určených pôvodne pre vedu a výskum. Vnímame tento krok ako negatívny pre akademické a výskumné prostredie. Absurdnosť tohto rozhodnutia ešte viac zvýrazňuje aj fakt, že Slovensko patrí medzi najmenej úspešné krajiny v čerpaní štrukturálnych fondov a hrozí nám vracanie nemalých finančných prostriedkov do rozpočtu Únie, namiesto podpory zmysluplných projektov.
Výskumná agentúra, ktorá v programovom období 2014 – 2020 zabezpečuje proces implementácie pomoci z európskych štrukturálnych a investičných fondov EÚ na výskum a inovácie, 14. januára 2021 zrušila dve výzvy „Digitálne Slovensko a kreatívny priemysel“ a „Priemysel pre 21. storočie“. Vyše polovica z predložených projektov (35 zo 63) tak po takmer dvoch rokoch nebola vyhodnotená a podporená. Nepodporené projekty v týchto dvoch doménach predstavujú objem 313 miliónov eur, o ktoré prišla slovenská veda a výskum pri súčte zdrojov z EÚ a zo štátneho rozpočtu. V doméne „Priemysel pre 21. storočie“ ide o 203,9 milióna eur, „Digitálne Slovensko“ 109,1 milióna eur.
Rozhodnutie Výskumnej agentúry, ktorá však nemohla konať bez súhlasu MH a MŠVVaŠ SR a ďalších orgánov zapojených do riadenia fondov EÚ, tak podľa nášho názoru poprelo význam participácie, transparentnosti a potreby novej RIS 3 stratégie pre nové programové obdobie 2021-2027.
Ak by boli tieto finančné prostriedky presunuté z pôvodného účelu pre vedu a výskum do všeobecných výziev operačných programov, bude to smerovať proti rozvoju vedy a výskumu ako nevyhnutnej podmienky zvyšovania konkurencieschopnosti Slovenska v európskom i svetovom meradle. To najcennejšie, čo takýmito rozhodnutiami strácame, je záujem mnohých ľudí, partnerov, spoločne vytvorených konzorcií a ich vieru, že podpora priemyslu, vedy, výskumu a spoločných inovácií majú na Slovensku význam a podporu.
-
Dôverujme vedcom a vedkyniam! (13.1.2021)
My, podpísaní predstavitelia špičkových vedeckých inštitúcií, sme už od vypuknutia pandémie hrdí na slovenské vedkyne a vedcov a v rámci svojich možností im poskytujeme mimoriadnu podporu. V náročných podmienkach odvádzajú špičkovú prácu, ktorá celej spoločnosti pomáha v boji s výzvami tejto doby. Naše vedecké pracoviská produkujú výstupy porovnateľné s tými najlepšími svetovými expertnými centrami – od hľadania lacných alternatív k systémom pľúcnej ventilácie cez vylepšovanie testov PCR po sekvenovanie genetickej informácie nového koronavírusu. V ťažkých časoch nám nepomôžu emotívne vyjadrenia, ale len poctivá, na dôkazoch založená, expertíza.
Dunning-Krugerov efekt ukazuje, že ľudia s minimálnymi znalosťami v určitej oblasti sa často cítia ako najväčší experti. S postupným zvyšovaním expertízy a rozširovaním znalostí táto sebaistota klesá. U skutočných odborníkov začne po čase stúpať – ale nikdy nedosiahne úrovne suverénneho laika. Väčšina skutočných odborníkov sa vyznačuje pokorou a tendenciou hľadať na každé tvrdenie empirické dôkazy.
V časoch, keď sa okrem vírusu rýchlo šíria aj nebezpečné dezinformácie, by sme mali viac než kedykoľvek doteraz klásť dôraz na odbornú diskusiu, vecnú argumentáciu a kritické myslenie. Preto vyzývame všetkých, aby sa v tejto náročnej dobe priklonili na stranu racionality a verili tým, ktorí si svojimi skúsenosťami, odbornosťou, dlhoročnou prácou, spoliehaním sa na empirické dôkazy a disciplinovaným kritickým myslením zaslúžia status expertov. Počúvajme ich argumenty, aj keď nám ich slová niekedy možno nezapadajú do myšlienkových schém. Situácia je príliš vážna na to, aby sme expertízu znevažovali.
-
Rokovanie rektorov Združenia V7 a predsedu SAV (4.9.2020)
Dňa 4.9.2020 na pôde STU v Bratislave sa uskutočnilo rokovanie rektorov Združenia V7 a predsedu SAV. Rokovanie malo dve časti. V prvej z nich rektori a predseda SAV sa venovali viacerým dôležitým témam, ako je populárizácia vedy, venovali sa kreovaniu SK Roadmap a účasti slovenských inštitúcii v medzinárodných vedeckých centrách a projektoch ESFRI. Taktiež sa vzájomne informovali o skúsenostiach z prípravy výučby v novom AR.
V druhej časti rokovania, na pôde MŠVVaŠ SR, rokovali so štátnym tajomníkom Ľudovítom Paulisom. Hlavnou témou rokovania bola problematika čerpania EŠIF, postup pri vypracovaní Národného plánu priorít pre čerpania fondu obnovy. Rektori V7 a predseda SAV otvorili aj otázky prípravy nového Zákona o VŠ, metodiky financovania VŠ. K najdôležitejším záverom rokovania patria:
- Rektori V7 a predseda SAV ocenili prijaté opatrenia zo strany VA pre pokrok pri čerpaní EŠIF - najmä u projektov DSV, obe strany sa zhodli na tom, že vynaložia maximálne úsilie pre urýchlené zazmluvňovanie projektov.
- Rektori V7 a predseda SAV ocenili rozpracovanie Programového vyhlásenia Vlády SR v oblasti veda, výskum a inovácie.
- V7 a predseda SAV predložili p. štátnemu tajomníkovi návrh zmluvy na založenie Akademickej a priemyselnej výskumno-edukačnej platformy v oblasti materiálov a analytických zariadení a pre spoluprácu s medzinárodnými vedeckými centrami“, skrátene „MVCNET“, ako pilotný model na financovanie zapojenia SR v MVC na vyjadrenie, či tento model je v súlade so zámermi MŠVVaŠ SR.
- Obe strany vyjadrili vôľu spolupráce na príprave Národného plánu priorít pre fond obnovy, pri príprave zásad Zákona o VŠ i metodiky financovania VŠ.
-
Vyhlásenie k diskusii o návrhu plošného preverovania záverečných prác (30.6.2020)
Ako rektori Združenia výskumných a technických univerzít (V7) si uvedomujeme význam a hodnotu kvality vysokoškolského vzdelania a zároveň, že je potrebná transparentnosť a dôslednosť procesov vedúcich k udeľovaniu akademických titulov. Vždy sme na našich univerzitách takto postupovali a postupujeme.
Otázku kvality vysokoškolského vzdelávania nie je možné redukovať len na problematiku kvality záverečných prác. Vysokoškolské vzdelávanie je komplexný proces, ktorého kvalitu sledujeme a vyhodnocujeme priebežne a na mnohých úrovniach v súlade s našimi internými aj medzinárodnými štandardmi. Sme presvedčení, že celoplošná kontrola záverečných prác neprinesie želateľný výsledok a zároveň si ani nevieme technicky predstaviť vykonanie kontroly pred obdobím, odkedy využívame Centrálny register záverečných prác. Vyrušuje nás, že by sme mali spochybňovať autoritu rozhodnutí našich vlastných skúšobných komisií, ktoré záverečné práce v minulosti kvalifikovane posudzovali a to na základe uplatňovania princípu „kolektívnej viny“. V súvislosti so spätným preverovaním záverečných prác a odnímaním akademických titulov vyvstávajú aj ďalšie otázky a pochybnosti nielen organizačného charakteru, ale aj legislatívneho charakteru, napr. v súvislosti s retroaktívnym pôsobením novej právnej úpravy.
Upozorňujeme politikov a verejnosť, že akékoľvek legislatívne opatrenia v oblasti vysokého školstva by mali byť prijímané v nadväznosti na adekvátnu odbornú diskusiu s rozhodujúcimi subjektmi vysokoškolského vzdelávacieho priestoru, t. j. najmä reprezentáciou univerzít. Privítali by sme, aby sa otázky kvality vysokoškolského vzdelávania riešili systematicky a komplexne. Naše kapacity potrebujeme sústrediť na systémové zmeny a s týmto cieľom sme pripravení zúčastňovať sa všetkých diskusií na rôznych fórach, osobitne s predstaviteľmi Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Akákoľvek unáhlené návrhy na potlačenie plagiátorstva, či iných parciálnych problémov slovenských VŠ nesplnia svoj účel, a hrozí, že budú realizované nedôsledne.
-
Podporné stanovisko Združenia V7 a predsedu SAV k stanovisku Správnej rady STU k riešeniu situácie na FIIT STU a podpore rektora STU Miroslava Fikara (30.6.2020)
Vnímame, že aj napriek snahám rektora STU Miroslava Fikara o vyriešenie situácie sa doteraz nepodarilo nájsť prijateľný kompromis. Aj tento prípad poukazuje na príliš úzke limity riadiacich kompetencií rektorov ako vrcholných predstaviteľov univerzít. Rektori nesú priamu zodpovednosť za dianie na univerzitách a za ich rozvoj, no nemajú dostatočné kompetencie ani na riešenie podobných problémov, ktoré nastali na jednej z fakúlt STU.
V tejto súvislosti sme s potešením prijali informáciu, že členovia Správnej rady STU vyjadrili rektorovi Miroslavovi Fikarovi podporu v jeho úsilí o stabilizáciu situácie na FIIT STU. Situácia na FIIT STU sa totiž stala celospoločenskou témou. Odkryla viaceré nedostatky systému riadenia slovenských vysokých škôl a postupne aj otvorila diskusie o potrebe niektorých zmien. Týmto vyhlásením sa ako rektori výskumných a technických univerzít spolu s predsedom SAV pridávame k iniciatíve Správnej rady STU a týmto aj my vyjadrujeme jednoznačnú podporu rektorovi STU v jeho úsilí.
V reakcii na avizované diskusie o zmenách v systéme riadenia vysokých škôl zo strany ministerstva školstva signalizujeme, že tento proces budeme pozorne sledovať a na príprave zmien sa plánujeme aj aktívne podieľať. Zároveň však jednoznačne odmietame akékoľvek snahy o okliešťovanie kompetencií akademických samospráv.
-
Združenie V7 a SAV odsudzujú zľahčovanie plagiátorstva (24.6.2020)
Plagiátorstvo je parazitovaním na akademickom systéme. Zástupcovia Združenia výskumne a technicky orientovaných univerzít (V7) a predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) sa dištancujú od akýchkoľvek plagiátorských praktík a odsudzujú vyjadrenia predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Borisa Kollára, ktoré sa snažia problém plagiátorstva bagatelizovať.
Tvrdenie, že každý študent si svoje štúdium zľahčuje, je urážkou tisícov študentov, ktorí v týchto dňoch na našich univerzitách obhajujú svoje poctivo napísané kvalifikačné práce. Zároveň dehonestuje prácu školiteľov, ktorí sa snažia svojich študentov viesť k postupnému osvojovaniu si základných princípov vedy; oponentov, ktorí trávia hodiny podrobným štúdiom prác a písaním posudkov; a komisií, ktoré komplexne posudzujú spôsobilosť študentov.
Akademický titul nemá byť ozdobou, ktorou si politici či podnikatelia zvyšujú svoj sociálny status. Mal by byť výsledkom poctivej výskumníckej práce. Mal by byť deklaráciou odhodlania zasvätiť svoj život disciplinovanému mysleniu. Mal by byť znakom ochoty uprednostniť poctivé rozlišovanie empiricky overiteľných faktov od poloprávd, hoaxov či konšpirácií.
Plagiátorstvo je problém starý rovnako ako akadémia samotná, a vyskytuje sa aj na tých najkvalitnejších svetových univerzitách. Najlepším spôsobom, ako plagiátorstvo minimalizovať, je dôsledné a trpezlivé vysvetľovanie princípov akademickej práce. Spolu s tým potrebujeme zaujímať nekompromisný prístup k presadzovaniu akademickej etiky už na úrovni seminárnych prác a študentov viesť tak, aby písanie kvalifikačných prác nebolo len formalitou.
V7 a SAV týmto deklarujú odhodlanie ďalej zlepšovať interné procesy s cieľom predchádzať plagiátorstvu. Zároveň vyzývame politikov, ktorí sa plagiátorstva dopustili, aby problém nezľahčovali, a vyvodili príslušné konzekvencie.
-
Presun 120 mil. eur z eurofondov na vedu v OP Integrovaná infraštruktúra na iné účely (4.6.2020)
Rektori Združenia výskumných a technických univerzít (UK, STU, TUKE, UPJŠ, UNIZA, SPU, UVLF) a predseda SAV upozorňujú na presun 120 mil. eur z eurofondov na vedu v OP Integrovaná infraštruktúra na iné účely.
Vláda SR schválila dňa 28. apríla 2020 presun 100 mil. eur z eurofondov určených na vedu a výskum (alokovaných v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra) na iné účely (konkrétne na udržanie zamestnanosti a na podporu podnikateľského prostredia). V ďalšom kroku došlo nad rámec schváleného uznesenia vlády SR k návrhu na dodatočný presun prostriedkov vo výške 20 mil. eur.
Dlhodobo podfinancovanej oblasti vedy a výskumu teraz reálne hrozí, že príde o sumu 120 mil. eur z prostriedkov, ktoré sú hlavným zdrojom verejných investícií do VaV na Slovensku. Chceme upozorniť, že k tomuto kroku dochádza v kontexte prakticky úplne pozastavených tokov eurofondov na vedu a výskum v období rokov 2016 – 2019, keď sme sa na konci programového obdobia ocitli v situácii kriticky nízkeho čerpania (aktuálne na úrovni 15 %).
Zdôrazňujeme, že zastavenie tokov a nízke čerpanie nie je vinou výskumných a technických univerzít a ústavov SAV. Na všetky doteraz vyhlásené výzvy sme reagovali a vo väčšine prípadov je naša absorpčná kapacita vyššia, ako sú alokované financie pre výzvy.
Zároveň je na mieste uviesť, že združenie V7 spolu so SAV predstavuje viac než 80 % výskumného a publikačného potenciálu vedy na Slovensku. A sú to práve výskumné a technicky orientované univerzity spolu s ústavmi SAV, ktoré dokázali okamžite zareagovať na nové potreby v súvislosti s rizikami šírenia koronavírusu. Či už je to náš podiel na výrobe unikátnych PCR testov, produkcia nových ochranných a zdravotníckych pomôcok, alebo inovatívna detekcia prítomnosti fragmentov koronavírusu v odpadových vodách a veľa ďalších konkrétnych aktivít a výsledkov. Preukázanú akcieschopnosť slovenskej vedeckej komunity v kritickej situácii vníma a oceňuje aj široká verejnosť.
O to viac nás preto mrzí absencia dôvery zo strany vlády SR. Rozumieme potrebe realizácie opatrení na zmiernenie ekonomických dopadov koronakrízy, ale nesúhlasíme s tým, aby sa tieto opatrenia diali na úkor vedy a výskumu v navrhovanom objeme, keď napríklad dodatočných 20 mil. eur jednak neschválila vláda SR, jednak nie je zrejmé, na čo konkrétne má uvedený presun slúžiť a do akej miery je relevantný pre boj s pandémiou. A musíme namietať aj spôsob, akým k týmto presunom dochádza.
V rámci riadiacej štruktúry pre podporu výskumu, vývoja a inovácií zo štrukturálnych a investičných fondov EÚ existujú partnerské orgány, v rámci ktorých by sa akékoľvek zmeny alokácie mali prediskutovať. Ide o Radu Výskumnej agentúry, Stálu komisiu Rady vlády SR pre implementáciu RIS3 SK a Radu vlády SR pre vedu, techniku a inovácie. Žiaľ, žiadne z avizovaných zmien neboli s partnermi diskutované, a preto musíme konštatovať, že bol porušený základný princíp partnerstva. Žiadame v budúcnosti tento princíp rešpektovať a striktne dodržiavať.
Žiadame vysvetliť a zdôvodniť znižovanie alokácie na vedu o ďalších 20 mil. eur – aký je účel použitia týchto prostriedkov a ako takýto presun súvisí s bojom proti pandémii. V prípade, že ide o účel, ktorý s pandémiou nesúvisí, žiadame takýto presun nerealizovať.
Sme ochotní tieto kroky vlády SR podporiť, ak dostaneme garancie, že:
- dôjde k naplneniu existujúcich záväzkov vo vzťahu k prebiehajúcim aj indikatívnym výzvam,
- ostatné naplánované prostriedky budú naďalej k dispozícii vedeckým inštitúciám v plnom rozsahu,
- dôjde k zdynamizovaniu procesov čerpania (navrhujeme zaviesť systém krízového manažmentu pri riadení eurofondov v budúcom období).
-
Dôverujme vede a inštitúciám, ktoré kvalitnú vedu pestujú (6.4.2020)
Zástupcovia V7 a Slovenskej akadémie vied vydali vyhlásenie o stave a perspektívach spoločenského ohodnotenia slovenskej vedy. Dôraz kladú na zodpovedný postoj štátu, ktorý by sa na vedu nemal spoliehať len v krízových časoch.
Rektori siedmich popredných slovenských univerzít a predseda SAV prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., sa zhodli na spoločnom vyhlásení, v ktorom zdôrazňujú celospoločenský záujem na kvalitnom vedeckom výskume a vzdelávaní. Pripomínajú úlohu štátu a zodpovednosť politických elít v kontexte zabezpečenia kvalitných podmienok pre výskum a vývoj, pričom zdôrazňujú svoj podiel na snahe o riešenie súčasnej globálnej krízy ako aj jej následkov.
Dôvera spoločnosti v slovenskú vedu by nemala byť podľa signatárov výlučným pravidlom krízových situácií, ako je táto, ale mala by byť budovaná priebežne s ohľadom na predchádzanie marginalizácii a zľahčovaniu dôstojnosti podmienok, v ktorých sú slovenskí vedci odkázaní pracovať. Podiel na vývoji stavu slovenskej vedy si musia uvedomiť politické špičky. Je nutné zabezpečiť dostatočné financovanie a spravodlivé spoločenské ohodnotenie, ktoré si slovenskí vedeckí pracovníci v porovnaní s európskymi a svetovými kolegami právom zaslúžia.
Počas mimoriadneho stavu SAV a Združenie V7 poskytli a naďalej ponúkajú slovenskej spoločnosti rozhodujúce kapacity dôležité pre jeho dôstojné zvládnutie. Na mieste je teda uvedomiť si úlohu špičkovej vedy a kvalitného vzdelania po prekonaní pandémie ochorenia COVID-19. Podpísaní zástupcovia považujú Výskumné a technicky orientované univerzity a Slovenskú akadémiu vied za inštitúcie hodné finančných stimulov vo väčšej miere než doposiaľ. Dôraz pri tom kladú na zavŕšenie vyhlásených výziev z Operačného programu integrovaná infraštruktúra (OPII) na podporu dlhodobého strategického výskumu a na vyhlásenie výzvy na podporu univerzitných parkov.
Iba v prípade zmeny verejného pohľadu na problematiku vedy a výskumu, je možné čeliť súčasným i nasledujúcim krízovým časom.
- Zmluva o združení výskumne a technicky orientovaných univerzít (2.12.2019)
- Stanovisko rektorov výskumných univerzít a SAV k tlačovej konferencii po rokovaní s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR (15.8.2017)
- Stanovisko rektorov výskumných univerzít k Operačnému programu výskum a inovácie (27.7.2017)
- Stanovisko výskumných univerzít k návrhu novely zákona o vysokých školách a návrhu zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania (25.4.2017)
- Výzva výskumných univerzít politickým reprezentáciám (2.3.2016)
- Výskumné univerzity sa spájajú (22.7.2013)